Лист МОН України від 06.08.2018 № 1/9-485 “Організаційно-методичні засади освітнього процесу у спеціальних закладах освіти в 2018/2019 навчальному році”.
Положення про інклюзивно-ресурсний центр
Постанова Кабміну № 545 “Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр”
ДОКУМЕНТАЦІЯ АСИСТЕНТА ВЧИТЕЛЯ ЩОДО РОБОТИ З УЧНЯМИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
Асистент учителя забезпечує соціально-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами, а саме:
- разом із вчителем виконує навчальні, виховні, соціально-адаптаційні заходи, допомагає дитині у виконанні навчальних завдань, залучає учня до різних видів навчальної діяльності;
- у складі групи фахівців бере участь у розробленні та виконанні індивідуальної програми розвитку дитини;
- адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дитини з особливими освітніми потребами.
На даний час нормативно не визначено перелік обов'язкової документації, яку має вести асистент вчителя. Але, керуючись посадовими обов’язками асистента вчителя, окремими нормативними документами та роз’ясненнями, можна визначити, що у кожного асистента учителя, який працює в інклюзивному класі, мають бути такі документи:
- Річний план роботи;
- Графік роботи;
- Розклад уроків;
- Щоденний план роботи;
- Список учнів з особливими освітніми потребами;
- Журнал обліку консультацій;
- Журнал обліку методичної роботи;
- Листок спостережень за розвитком дитини;
- Інші документи, які визначені закладом освіти.
Річний план роботи асистента вчителя
У річному плані роботи слід передбачити усі види робіт, визначені посадовою інструкцією, описати зміст діяльності і терміни виконання, особливості взаємодії з учителями інклюзивного класу та розподіл функцій між педагогами.
План може містити такі розділи: організаційна та навчально-корекційна робота, співпраця з учителями-«предметниками», вчителями-дефектологами, медичними працівниками, практичним психологом, соціальним педагогом, робота з батьками та громадськістю, методична та самоосвітня робота, робота з документацією.
Графік роботи асистента вчителя
Графік роботи асистента вчителя складають, узгоджуючи його з розкладом уроків у закладі, заняттями інших педагогів, корекційно-розвиткових занять. Слід звернути увагу на такі завдання діяльності асистента вчителя: навчальна робота, індивідуальний супровід, виховна робота, співпраця з педагогами, співпраця з батьками.
Розклад уроків
Асистент учителя не лише записує розклад уроків, а й планує свою присутність на них, робить відповідні позначки у розкладі. У разі, якщо урок відбувається поза межами закладу, то в графі про місце його проведення робиться відповідний запис.
Щоденний план роботи асистента вчителя
У щоденному плані роботи асистент учителя зазначає: дату й клас, прізвище та ім’я учня з особливими освітніми потребами, індивідуальний супровід дитини, відвідування уроків у класі, адаптація навчальних матеріалів, робота з батьками та педагогами, корекційно-розвиткова робота.
Список учнів з особливими освітніми потребами
До списку включають тих учнів, соціально-педагогічний супровід яких здійснює асистент учителя. Бажано вказувати відомості про: психолого-педагогічний висновок, рекомендовану навчальну програму, вид корекційних занять, кількість годин, та особу, яка їх проводить.
Журнал обліку консультацій та просвітницьких заходів
Згідно з посадовими обов’язками асистент учителя: консультує батьків, учнів організовує просвітницькі заходи та бере в них активну участь. Таку роботу доцільно обліковувати в окремій таблиці, що може містити такі графи: дата кому надано консультацію тема консультації (просвітницького заходу).
Журнал обліку методичної роботи
Облік методичної роботи також доцільно вести в таблиці. У ній можуть бути такі відомості: дата, назва заходу, тема виступу.
Листок спостережень
Асистент учителя, як і інші педагоги, спостерігає за розвитком учнів з особливими освітніми потребами. Результати спостережень відображають в індивідуальній програмі розвитку дитини. Можливі й інші форми фіксації такої інформації, наприклад, листок спостережень.